Reklam Alanı !
*
Yöneticinin zarar vermesi
« : Temmuz 29, 2018, 10:45:50 ös »
Merhaba,
1) 3 kişilik yönetim kurulunun iki üyesi yönetim kurulu başkanını gürevden aldıklarını, b u iki kişiden birini yönetim kurulu başkanı yaptıklarını, mevcut yönetim kurulu başkanını da yönetim kurulu üyesi yaptıklarını bir yazı ile kat maliklerine bildiriyorlar. Mevcut yönetim kurulu başkanına yapılan aylık ödemeyi de kesiyorlar. Bu eylemlerini karar defterine de yazıyorlar
Görevden aldıkları yönetici siteyi dava ediyor. Site tazminat ödemeye mahkum ediliyor. Karar kesinleşiyor.
1) İki yönetim kurulu üyesinin bu eylemi sonucu tazminat ödemeye mahkum edilen sitenin bu tazminatı aidat gelirlerinden ödenmeye başlanmıştır. Yani bu tazminat bu eylemde hiçbir kararı, etkisi olmayan tüm kat maliklerine ödetilmektedir. Bu doğru mudur?
Bu tazminatı kat malikleri kurulu kararı olmadan eylemi gerçekleştiren iki yönetim kurulu üyesinin ödemesi gerekmez mi?
2) Bu konuda herhangi bir yargıtay kararı vb. varsa iletmenizi arz ederim:
*
Ynt: Yöneticinin zarar vermesi
« Yanıtla #1 : Bugün, 10:38:49 öö »
1) 3 kişilik yönetim kurulunu seçen hangi kuruldur ? Genel Kurul veya Temsilciler Kurulu'mudur?
Genellikle hal böyle iken 3 kişilik yönetim kurulunun iki üyesi yönetim kurulu başkanını görevden alamazlar . Temsilciler Kurulunun veya genel kurulun olağanüstü genel kurula çağrılması gerekir. Görevden alma ancak hangi kurul atamış ise o kurulun kararı ile mümkündür.

Bazı anayapı yönetim planlarında ise genel kurul veya temsilciler kurulu 3 kişilik bir yönetim kurulunu sıfatsız olarak seçerler, sonra bu kurul üyeleri kendi aralarında bir yönetim kurulu yaparak iş bölümünü yaparlar. Bu yönetim planına sahip anayapılarda iş bölümü yönetim kurulu üyeleri tarafından yapıldığından daima yine yönetim kurulu üyeleri bu iş bölümünü değiştirebilirler.
Zaten bu yönetim planlarında yönetim kurulunun 3 üyesinden ikisinin kararı ile imzaya yetkili oldukları da yazılı olmaktadır.

Şimdi sizin olayınızda bu üç kişinden ikisi yönetim kurulu başkanını görevden alıp , kendi aralarından birini yönetim kurulu başkanı yaptıklarını, mevcut yönetim kurulu başkanını da yönetim kurulu üyesi yaptıklarını bir yazı ile kat maliklerine bildiriyorlar ise yukarıdaki açıklamalarıma göre ya doğru yapmışlardır / ya da hatalı davranmışlardır. O detaylara bakmanız lazım.

Görevden aldıkları yönetici siteyi dava edip, site  ( aslında tüm kat malikleri adına karar çıkmıştır)  tazminat ödemeye mahkum ediliyor ve karar kesinleşiyor ise o halde bu durumda ;
bu iki üyenin yukarıdaki ifadelerime göre hatalı kararları var ise ( yani genel kurul kararına ve/veya yönetim planına aykırı davranmışlar ise) kat malikleri kurulunu çağırmadan bu eylemi gerçekleştirdikleri ve neticesinde site maliklerinin maddi olarak gördükleri zararı karşılamaları gerekir.

Yok eğer iki yönetim kurulu üyesinin bu eylemi  genel kurul kararına ve/veya yönetim planına uygun ise sonuç olarak tazminat ödemeye mahkum edilen sitenin ( kat maliklerinin)  bu tazminatının aidat gelirlerinden ödenmeye başlanması hatalıdır. Kiracılar sorumlu tutulamaz. Evsahiplerinden bilahare toplanması gerekir. Aidat  gelirlerinden geçici olarak ödenebilir ancak yerine kat maliklerinden toplanan ilave bedeller ile kapatılması gerekir.

Yöneticilerin idari konularda sorumluluğu diğer kat maliklerini de bağlar. Bu konuda kesilen cezalar, gecikme tazminatları, faizler, avukatlık giderleri vs. gibi masraflar diğer kat maliklerini de ilgilendirir. Ancak gerek genel kurulda gerekse kat maliklerinden herhangisi birisinin talebi üzerine eğer yönetici( ler) kararları verirken genel kurul kararlarına , kat mülkiyeti yasasına ve diğer yasalara, tapu sicilinde kayıtlı yönetim planına aykırı hareket ederek vekil sorumluluklarını kötüye kullanmış / hatalı kararlar vererek kat maliklerini zarara uğratmış iseler bu zararı şahıslarından karşılamaları gerekir. Eğer bu talebe rağmen karşılamaz iseler genel kurulda ibra edilmeyebilirler, ibra edilseler dahi , yerine gelen yönetim kurulu üyeleri veya her halükarda kat maliklerinden herhangi birisi sözkonusu zararların ilgililerinden karşılanması için dava açabilir.

 yönetim kurulu üyesinin ödemesi gerekmez mi?
2) Bu konuda herhangi bir yargıtay kararı vb. varsa iletmenizi arz ederim:
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
 

Reklam Alanı !