Ağustos 29, 2015, 11:54:14 ös

Haberler:

KatMulkiyeti.Com üyelik gerektiren bir paylaşım sitesidir. Soru sormak ve kat mülkiyeti ile ilgili her türlü bilgiyi edinmek için üye olmak gereklidir. Tüm üyelik işlemleri ve paylaşımlar ücretsizdir.


Gönderen Konu: Bahçede Köpek Gezdirme  (Okunma sayısı 5068 defa)

  • aybay

  • **
  • Üye
  • İleti: 4
  • 0
    • Aktiflik

    • Deneyim

    • Seviye

  • Ruh Halim:
Bahçede Köpek Gezdirme
« : Ocak 22, 2011, 10:56:05 ös »
Bir kat maliki apartman katında beslediği köpeğini bahçede gezdirmekte ısrar ediyor. Doğal olarak bu arada köpeğin tuvaletini bahçeye yapıp yapmadığını takip edemiyoruz. Ortak parselde inşa edilmiş villanın sahibi bir diğeri ise evden çıkarken köpeklerini serbest salıyor, köpekler her ne kadar bahçe dışına koşuyorlarsa da, arada girişte rast geldiklerinde bizim çocukları korkutuyorlar. Yönetim planımız var mı yok mu kimse bilmiyor. En azından ortada yok. Planda bu tür yasakların olmadığını farz edersek, köpeklerin bahçede gezdirilmesi ve giriş yollarından tasmasız geçirilmesi engellenebilir mi?
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2011, 10:58:17 ös Gönderen: aybay »


  • Okunma sayısı 5068 defa
  • 1 Yanıt



  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com

  • *****
  • Forum Gurusu
  • Yönetici
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • İleti: 1108
  • Yas:41
  • Nerden:İstanbul
  • 300
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi
    • Aktiflik

    • Deneyim

    • Seviye

    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Ruh Halim:
Ynt: Bahçede Köpek Gezdirme
« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2011, 02:35:40 öö »
Yönetim planınız var ise bu planda evcil hayvan ve köpeklere dahil mutlaka bir madde vardır. Anayapının bir villa projesi olduğunu düşünürsek de o yönetim planına bakmadan size net bir cevap vermem dopru değil.

Türkiye'de tapu sicil müdürlüklerinde mevcut yönetim planlarının %90 ında bu tip yasak maddeleri vardır.

"Kat malikleri, aşağıdaki yasaklara uymakla yükümlüdürler; Bağımsız bölümleriyle eklentilerinde ve ortak yerlerde kedi, köpek ve kümes hayvanları gibi hayvanları barındıramazlar, besleyemezler."

"Ortak yerlerde, Yönetimin gözetimindeki ortaklaşa sahip olunanların dışında kedi, köpek, tavuk vb. gibi hayvanlar besleyemezler. Radyo ve müzik aletleriyle benzeri şeyleri diğer site maliklerini rahatsız edecek şekilde kullanamazlar."

"Bağımsız bölümlerde (kedi, köpek, tavuk gibi) hayvanların beslenmesini açıkça yasaklamış olan yönetim planı hükmüne, tüm kat malikleri uymak zorundadır. (Y.H.G.K. 19.2.1982 gün, 1981/5-780 E., 1982/131 K.)."

Evcil Hayvanlar Ve Hukuksal Sorunlar Av. Ahmet Kemal Şenpolat
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap konusuna da bakabilirsiniz.

Hal böyle iken bazen çok saçma bir şekilde villa sitelerde dahi köpek besleme yasağına rastlayabiliyoruz.

Bazen yönetim planları köpek ve evcil hayvanların beslenmesine ilişkin kuralları belirtebiliyorlar.

Yani önce yönetim planınıza bir göz atın bence.

Bunun dışında eğer dediğiniz gibi evcil hayvan ve köpek beslenmesine ilişkin yönetim planınızda bir yasak bulunmuyor , buna karşılık olarak da besleme usullerine ilişkin bazı kurallar belirtilmedi ise Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 18 maddesine yönelik olarak genel kurulunuzda veya yetki dahilinde ise yönetim kurulunuzda besleme usullerine ilişkin kararlar alabilir, yönetmelikler yayınlayabilirsiniz.

Eğer bu karar ve yönetmeliklere aykırı hareket eden malik veya kiracılar olursa o halde hakimin müdahalesini talep edebilirsiniz.
Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter