Reklam Alanı !
*
Merhabalar,
2017 bahar aylarında yeni ev sahibi oldum. Evi aldığım sıralarda ruhsatın belediyede onay aşamasındaydı.
Ev alındıktan birkaç ay sonra müteahhit bina giriş katının bir bölümünü genişleterek dükkan alanını arttırdığını öğrendim.
Belediyeye gittiğimde ilk ruhsatında binaya ait bir kapalı otopark olduğu (zemin kat) üst tarafının da depo ve otopark olarak onaylandığını fark ettim.
Buradaki sorunumuz şu,
Müteahhit arsa sahibinden aldığı vekalet ile karar defterinde oluşturduğu yönetim ile (Kendisi babası ve akrabaları) aldığı kararlar ile ortak kullanım alanlarını depo ve dükkan olarak değiştirmiştir. Bu kararlarda arsa sahibinin adı yazılmış olup boş bırakılmış imza atılmamıştır.  Daha sonraki aylarda ilk ruhsatta kapalı otopark olarak belirtilen bölüm ruhsat değişikliği ile oto yıkamaya, üst katını da markete kiraya vermiştir.
Yasal prosedürleri bilmediğimiz için müteahhit yakın zamanda yöneticinden karar defterini almış olup belediyeye bu karar defteri ile dükkanların kullanımını açtırdığı haberini aldık.
Arsa sahibi ile yapılan görüşmelerde kendisinin bu şekilde değişiklik yapmak için bir vekalet vermediğini, karar defterine de kendisi adına müteahhit tarafından atılan imzaları kabul etmediğini beyan etmiştir.
Bina yönetimi olarak yapabileceklerimiz nedir. (Oto yıkamanın iptali ve kapalı otoparkın açılması, marketin olduğu alanın durumu)
*
el atma
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2018, 02:23:08 ös »
Bu konu ile ilgili el atma davası açılması durumunda sonuçları ne olur.
*
Sayın <dejavu>

(1) Kat Mülkiyeti Kanunu Madde - 19 : Her hangi bir kat maliki Kat Malikleri Kurulunun en az 4/5'inin rızası olmadan Ortak Alanlarda tesis ve tadilat yapamaz. Kat Malikleri Kurulu da salt çoğunluk ile alınmış bir karar olmadan Ortak Alanlarda tesis ve tadilat yapamaz.

(2) Bu durumun düzeltilmesi için, karara veya usulsüz müdahaleye itiraz eden kat maliki HAKİM MÜDAHALESİ talep ederek, El Koymanın Engellenmesi ve Eski Haline Getirme isimli dava açabilir.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2018, 10:39:31 ös Gönderen: ck0902 »
 

Reklam Alanı !