Reklam Alanı !
*
Yüzme Havuzu lüks mü?
« : Şubat 23, 2018, 09:23:38 ös »
Sitede yer  alan yüzme havuzu gereğinden çok masraflı hale geldi. Bu nedenle lüks harcama sınıfına girer mi? Girer ise masraflarına katılmama hakkı doğar mı?
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2018, 07:56:03 ös Gönderen: Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com »
*
Ynt: Yüzme Havuzu lüks mü?
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2018, 07:58:10 ös »
Onaylı projede bulunan hiç bir ortak tesis günün birinde dahi olsa "lüks" olarak tanımlanamaz.
Lüks kavramı sadece Kat Mülkiyeti Kanunun 43. maddesinde belirtildiği üzere "ilave yenilik ve yatırımlar" için değerlendirilebilir.

Alıntı
Madde 43 – Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumu-na göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.
   Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmıyan kat maliki veya onun külli veya cüzi halefleri yenilik ve ilavelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilaveden faydalanma hakkını kazanırlar.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
Ynt: Yüzme Havuzu lüks mü?
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2018, 11:17:20 öö »
Selamlar sayın Osman32,
Sorunuzda anlaşılan Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 43.cü maddesine atıf yapıyorsunuz. Ancak bu madde "Yapılması arzu edilen yenilik ve ilavelerden" söz ediyor ve "İlaveler çok masraflı ise ve yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa" şartlı olarak bunlara katılmamak hakkı veriyor.
Sizin durumunuzda ise, muhtemelen siz söz konusu bağımsız bölümü satın aldığınızda havuz vardı. Yani bu sonradan yapılan bir "yenilik" değil. Bu bakımdan bana göre havuz giderlerine katılmama gibi bir hakkınız yok. Ancak bu havuz giderlerinin azaltılmasına mütedair bir kısım önlemler alınabilir. Mesela: havuz kullanımından evvel ve özellikle de yaz aylarında güneş yağı kullandığınızda duş yapılırsa; havuz çevresinde yalın ayak gezerek ardından havuza girilmezse havuz suyu evsafını korumak için kullanılan kimyasalların miktarı ve böylece masraf azalacaktır. Konu tamamen bir eğitim ve disiplik meselesidir.
Umarım size yardımcı olabilmişimdir.
Saygılarla
Önder Tulgar
 

Reklam Alanı !