Reklam Alanı !
*
Teras su gider
« : Ocak 05, 2017, 04:03:41 ös »
dubleks evde kiraciyim. terasa su gider yüksek yapıldığından yağmur suları birikip küçük bir göl oluşuyor ve ev sahibi yaptırmayı reddediyor.

Sorum şu: suyun girmesini engellemek için pimapen yaptırabilir miyim yada gideri yaptırıp kiradan kesebilir miyim?
*
Ynt: Teras su gider
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2017, 05:41:15 ös »
Oluşan su birikintisi maddi olarak zarar verici nitelikte ise mülk sahibi yaptırmak ve zarar oluşmasını engellemek ile yükümlüdür. Ancak zarar maddi değilse yaptırmaya bilir. 

İkinci bir konu teras bölümünün pimapen ile kapatılması konusu. Daire sahibinizin rızası bu konuda tek başına yeterli değildir.

Alıntı
Kat maliki kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.

Burada hassas olan konu ana yapı dediğimiz binanın dış görüntüsünü bozmayacak mimari projede değişiklik meydana getirmeyecek inşa yapılmaması. Bir diğer bağımsız bölüm sahibi şikayeti söz konusu olduğunda belediye tarafından yıkım kararı verilebilmekte. Balkonların kapatılması bu konu kapsamında karşımıza çıkıyor.  Bu konuda forumda çeşitli başlıklarda konular açılmış. İncelerseniz iyi olur.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2017, 05:45:54 ös Gönderen: Ohcoskun »
 

Reklam Alanı !