Reklam Alanı !
*
İlk Yönetici
« : Mayıs 14, 2018, 10:56:45 ös »
İyi günler,

Yönetim planına göre sitemizde ada yönetimleri var ama hiç kurulmamış. Ada yönetimini ilk kez kuracağız.

Bu aşamada olağan üstü genel kurul çağrısı yapıp yönetim oluşturacağız. Benim merak ettiğim ise şu:

Toplantı çağrısını kim yapacak. İnternette araştırdığıma göre aramızdan biri "Kurucu Yönetici" sıfatı ile yapacak çağrıyı deniyor. Bu yöntem doğru mudur?

Yoksa adadaki kat maliklerinin 3'te 1'inin imzalı çağrısı ile mi yapmalıyız?

Teşekkürler...
*
Ynt: İlk Yönetici
« Yanıtla #1 : Haziran 02, 2018, 03:20:11 ös »
Kat Mülkiyeti Kanunun 29. Maddesine göre Kat Malikleri Kurul Toplantısı istemi;

(a) Yönetici tarafından Genel Konular Hakkında Olağan Toplantı İstemi
veya
(b) Denetçi tarafından Hesaplarla İlgili konu(lar) hakkında Olağanüstü Toplantı İstemi
veya
(c) Kat Malikleri Kurulunun en az 1/3'ü tarafından Her Türlü Konu Hakkında Olağanüstü Toplantı İstemi

yapılabilir.

(1)  Bu unsurların İSTEMLERİ mutlaka yerine getirilir.
(2) Toplantı Çağrısı yapma yetkisi Yöneticiye aittir. Ancak yönetici dışında yapılan İSTEMLERİN yöneticiye resmi olarak tebliğ edilmesi durumunda ve toplantı çağrısının yapılmaması halinde İSTEMDE bulunan unsur tutanakla bu toplantı çağrısını yapabilir. Yani Denetçi toplantı istemiş ama yönetici toplantı çağrısını yapmamış ise, toplantı çağrısını Denetçi yapabilir. Aynı şekilde Kat Malikleri Kurulunun en az 1/3'ü toplantı istemiş ama yönetici toplantı çağrısını yapmamış ise tutanakla toplantı çağrısı Kat Malikleri Kurulunun en az 1/3'ünün imzasını taşıyan çağrı ile (Kat Malikleri Kurulu tarafından) yapılabilir. Toplantı çağrısının giderleri Kat Malikleri tarafından karşılanır.


Yöneticiyi HÜKMEDEBİLEN KİŞİ / MAKAM zanneden zihniyetten kurtulmak gerekir. Yönetici hükmeden konumda değil hesap veren konumdadır. Ancak Kat Malikleri Kurulunun almış olduğu kararları ve/veya Kat Mülkiyeti Kanununda belirtilen görevleri yapabilir. Kendi başına mevcut olmayan bir görevi yapamaz.

Ancak hem kat maliki olup hem de hakları hakkında bilgi dolayısıyla fikir sahibi olmayanlar, hakkını aramayanlar sayesinde (kötü niyetle ki bilmediğini iddia ederek görev yapmak da kötü niyettir) yönetici olan kişi maddi / manevi Kat Maliklerinin haklarını gayri resmi yollarla ele geçirmektedir. Buna "dur" diyecek yegane unsur kat malikinin ta kendisidir.

Bir usulsüzlük halinde (hak düşürücü süre içerisinde) hakkını Sulh / Asliye Hukuk Mahkemesinde arayabilir. Çok iyi bilgi sahibi olmakta ve olayı çok iyi analiz ederek dava açmakta yarar var.
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2018, 03:43:04 ös Gönderen: ck0902 »
 

Reklam Alanı !