Reklam Alanı !
*
Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« : Şubat 25, 2018, 06:39:06 ös »
Merhaba; KMK madde 31e göre bir kişi oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak; 66 dairelik bizim sitenin yönetim planında bu oran üçte bir olarak belirlenmiş ki oldukça yüksek bir oran. Vekâleten temsil oranı yönetim planında Kat Mülkiyeti Kanunundan farklı bir oranda belirlenebilir mi?Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tesekkürler
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2018, 07:41:15 ös »
Sayın <dranew107>

Yönetim Planı bir sözleşmedir. Sizin ve diğer kat malikleri arasında özel bir sözleşmedir. Nasıl bir sözleşme maddesi, aksi yazılı olsa bile kanunların emredici hükümlerinin önüne geçemezse; Yönetim planı da 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun önüne geçemez.

Başta mevcut alınan kararın iptali ve ayrıca aynı zamanda Yönetim planının ilgili maddesinin iptali için dava açmalısınız. Dava masrafı fazla tutmaz. Çünkü Yok Hükmünde bir karar alınmış.

Bana göre Mutlak Butlan yani zaman aşımı olmayan bir karar bu. Ama karar iptal edilene kadar geçerli sayılır.

 
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2018, 07:42:54 ös Gönderen: ck0902 »
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2018, 11:44:27 öö »
Hızlı,  anlaşılır ve bilgi veren yanıtınız için çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgiyle.
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2018, 01:40:19 ös »
Alıntı
634 S.lı Kat Mülkiyeti Kanunu MADDE 31
III - OYA KATILMA:
Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.

       Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.

       Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.

       Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

       (Değişik fıkra: 14/11/2007-5711 S.K./16.mad.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
Merhaba; KMK madde 31e göre bir kişi oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak; 66 dairelik bizim sitenin yönetim planında bu oran üçte bir olarak belirlenmiş ki oldukça yüksek bir oran. Vekâleten temsil oranı yönetim planında Kat Mülkiyeti Kanunundan farklı bir oranda belirlenebilir mi?Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tesekkürler

Alıntı
Selamlar sayın okuyucu,
Konuya biraz yanlış yaklaşmışsınız sanırım. Madde 31 deki ikinci paragrafdaki 1/3 ifadesi, birden fazla bağımsız bölüm sahibinin KENDİSİNİN kullanabileceği oy sayısını ifade ediyor.
Aynı maddenin beşinci paragrafında ise oyların vekil eli ile kullanılmasından bahseder ki: burada da oran 1/5.
Yani 50 dairelik bir yapının 20 dairasi bir kişinin olsun.
Malik oyunu kendisi kullanacaksa 16,6=17 oy hakkı var
Malik vekil ile temsil ediliyorsa, vekili 50/5 = 10 oy kullanabilir.
Umarım konu daha iyi anlaşılmıştır.

Sayın dranew107 sadece bir "okuyucu" değil katmulkiyeti.com sitesinin bir üyesidir ve bir parçasıdır. Yazdıkları sonradan silinse bile katmulkiyeti.com sitesinin otomasyonu sayesinde önceden alıntı yapılarak (Alıntı yapılan: dranew107 - Şubat 25, 2018, 06:39:06 ös GİBİ) kullanıcı adı, Tarih ve Saat bilgileri ile inkar edilemez şekilde kayıt altına alınabilmektedir. Yani güvenilir, kullanıcı / üye / okuyucu / yazar statüsüne sahiptir. Hatta üyelerin katmulkiyeti.com sitesine yaptığı katkılar da, katmulkiyeti.com istatistik bölümünde yer almaktadır.

Asıl bunun dışında yapılan katılımlar; misafir kullanıcı statüsünde / yetkisinde / güvenirliğindedir ve katmulkiyeti.com sitesinin katkı sağlayan / yorum yapanlar istatistiğinde yer almaz. Lütfen üyelerimize doğrudan "yanlış" hükmü vererek; haksız yönlendirmelerde bulunmamakta ve bir iddiada bulunmak için de önce referans kanun maddesini ortaya koymakta büyük fayda görüyorum. Üstelik bunu Profesyonel olduğunu iddia eden misafir kullanıcının daha ayrıntılı hareket ederek, asil üyelere faydalı olma / paylaşımda bulunma amacını ifa etmesi gerektiğini savunuyorum.

Yoksa her isteyen elbette her istediğini söyleyebilir... Ama sorumluluğunu alıyorsa. Değilse istatistiklerde bile yer almaz.


« Son Düzenleme: Şubat 27, 2018, 03:26:07 ös Gönderen: ck0902 »
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2018, 02:12:31 ös »
(2) Sayın dranew107 sorusunda, "KMK madde 31e göre bir kişi oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak; 66 dairelik bizim sitenin yönetim planında bu oran üçte bir olarak belirlenmiş ki oldukça yüksek bir oran." diyerek, bilginin muhatap olduğu site yönetiminin Yönetim Planında yer aldığından bahsetmektedir.

Bu referans bilgiye doğrudan "yanlış" diyebilmek için; önce söz konusu referansı (söz konusu Yönetim Planına şahit olmak) ortaya koymak gerekir. Tahmin ederek hukuk bilgisi paylaşırsa, "Aman Dikkat" derim. Örneğin bir kefalet sözleşmesinde (sorumlu taraflardan birine) tahmin ederek "bi şey olmaz" derse bir "profesyonel"...

Buraya kadar referans, dranew107'nin şimdilik verdiği bilgidir. Yani Yönetim planı gerçekten de bu yönde böyle yazılmış olabilir.

Alıntı
Selamlar sayın okuyucu,
Konuya biraz yanlış yaklaşmışsınız sanırım. Madde 31 deki ikinci paragrafdaki 1/3 ifadesi, birden fazla bağımsız bölüm sahibinin KENDİSİNİN kullanabileceği oy sayısını ifade ediyor.
Aynı maddenin beşinci paragrafında ise oyların vekil eli ile kullanılmasından bahseder ki: burada da oran 1/5.
Yani 50 dairelik bir yapının 20 dairasi bir kişinin olsun.
Malik oyunu kendisi kullanacaksa 16,6=17 oy hakkı var
Malik vekil ile temsil ediliyorsa, vekili 50/5 = 10 oy kullanabilir.
Umarım konu daha iyi anlaşılmıştır.

(3) Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 31/2'ye göre "oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz."
Dolayısıyla "16,6 = 17 oy hakkı vardır" cümlesi gerçeği yansıtmamaktadır.  "16,6 = 16 oy hakkı vardır" cümlesinden bahsedilebilir.

 ;D Küsuratlar tamamlansaydı; toplantıya asaleten katılan malik ile vekil olarak temsil edilen kat maliki oy sayısı Kat Malikleri sayısını geçebilirdi. 50 kat maliki olan bir binada bir vekilin 10 maliki temsil etmesi söz konusu değil.

(4) "Malik vekil ile temsil ediliyorsa, vekili 50/5 = 10 oy kullanabilir." cümlesinde de mantık hatası vardır. Şöyle ki;
50/5 = 10 için "10", "50"'nin yüzde beşi demek değildir "10", "50"'nin yüzde 20'sidir. Demek ki bu iddiası olan kişinin yönettiği / yönetim planını hazırladığı yönetici de (çok kısa zamanda hatasını itiraf etmezse) güvenilir değildir.

50'nin yüzde 5'i 2,5'tan KMK için 2'dir.

Lütfen... Lütfennn..

« Son Düzenleme: Şubat 27, 2018, 06:09:53 ös Gönderen: ck0902 »
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2018, 05:27:18 ös »
Tekrar merhaba; sorumun içinde geçen yüzde 3lük oran sitenin yönetim planında yazıyor ve sorumdaki ifadeyi taşıyarak.Fotokopisini almıştım yöneticiden, o çok vermek istemese de. Birden fazla bağımsız bölüme sahip kat malikinin kullanabileceği maksimum oy oranıyla karıştırmadım yani. Bilgi karmaşasına sebep olduysam diye, izah etmek istedim. Ve evet sayın ck0902; bilgiyi paylaşırken doğru olup olmadığı konusunda gösterilecek hassasiyet çok önemli gerçekten. Bu konudaki özeniniz için teşekkür ederim.
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2018, 05:33:18 ös »
Düzeltme: Az önceki iletimde "üçte birlik oran" yazacağıma "yuzde 3luk oran" yazdım. Düzeltir, istemeden neden olduğum ileti fazlalığı için özür dilerim.
*
Ynt: Vekaletle oy kullanma oranı KMK den farklı olabilir mi
« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2018, 07:48:48 ös »
Teşekkürler ck0902 , üstüne söylenecek bir şey yok .
Yönetim planında "kanuna aykırı olan hususların yer alması halinde" kanun hükümlerinin uygulanması gereği açıktır. Halihazırda tapuya yönetim planı tescilinde eğer yönetim planının altında daktilo edilmez ise el yazısı ile sicil memurunun talebi ile " iş bu yönetim planında kanuna aykırı olan maddelerin bulunması halinde bu maddelerin hükümsüz olduğu" ifadesinin  yazılması yerleşik bir uygulamadır . Yönetim planında sözkonusu ifade var ise aykırı olan maddelerin dava edilmeden uygulanmaması , bu maddeler hakkında Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre uygulama yapılması mümkündür. Ancak Kat Mülkiyeti kanunun emredici hükümleri dışındaki maddeler için yorumlar farklı olabileceğinden maddenin kanuna aykırılık gerekçesi ile dava edilerek mahkeme kararı ile iptal edilmesi en doğrusudur.

Konu kilitlenmiştir.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
 

Reklam Alanı !